Home » Βιωματικές Δράσεις

Category Archives: Βιωματικές Δράσεις

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΟΙΣΤΡΟΣ

ΜΟΡΤΗΣ

Οι μαθήτριές μας Ευαγγελία Μπότσα, Λουκία Καράντζαλου, Χρυσάνθη Κωνσταντοπούλου έδωσαν το δικό τους δημιουργικό στίγμα σε εργασία με θέμα τη διαφήμιση αντικειμένου στο μάθημα της μουσικής.

Υπεύθυνη καθηγήτρια  η κα Μανουσακίδου.

Συγχαρητήρια!!!

Εργασία στις Βιωματικές Δράσεις της Γ Γυμνασίου

Η εργασία του μαθητή Λιβανού Αλέξανδρου στα πλαίσια των βιωματικών δράσεων με θέμα Αδέσποτα Ζώα και Φυσικό Περιβάλλον. Πατήστε την πράσινη σημαία για να ξεκινήσει!

Εργασίες α τριμήνου Βιωματικές Δράσεις Πρότυπα Ομορφιάς

Βιωματικές Δράσεις Β Γυμνασίου: Πρότυπα Ομορφιάς Διαχρονικά και Διαπολιτισμικά

Στόχος της συγκεκριμένης βιωματικής δράσης είναι να ερευνήσουν οι μαθητές πώς αλλάζουν τα πρότυπα ομορφιάς από τόπο σε τόπο, από φυλή σε φυλή μέσα στο πέρασμα του χρόνου. Επίσης, να ερευνηθούν τα αίτια των διαφορετικών αυτών προτύπων, οι παράγοντες που επηρεάζουν τη δημιουργία τους καθώς επίσης και να κατανοηθούν οι συνέπειες της ύπαρξης αυτών των προτύπων στον τρόπο που θεωρούμε και φιλτράρουμε την πραγματικότητα.

Σχολικός ψηφιακός διαγωνισμός βίντεο «Λέμε όχι στον σχολικό εκφοβισμό»

• Είσαι μαθητής από Ε? Δημοτικού έως Γ? Γυμνασίου, σε σχολείο στην Ελλάδα;
  • Σου αρέσει να εργάζεσαι σε ομάδα με τους φίλους σου;
  • Σε ενδιαφέρει να αναδείξεις θέματα όπως η ισότητα και η κατανόηση αυτών που είναι διαφορετικοί από εμάς;
  • Πιστεύεις στις αξίες και τα ιδανικά του Ολυμπισμού και της Ολυμπιακής Εκεχειρίας;

Εάν ναι, τότε μπορείς να λάβεις μέρος στο διαγωνισμό και να αποκτήσεις μια συναρπαστική εμπειρία!

Πώς συμμετέχω στο διαγωνισμό;

Σχημάτισε μια ομάδα δύο με πέντε ατόμων, δημιούργησε ένα βίντεο διάρκειας τριών με πέντε λεπτών, ή μια παρουσίαση PowerPoint, και δώσε μας το δικό σου μήνυμα κατά του σχολικού εκφοβισμού και υπέρ της ισότητας!

Για την κατάθεση των υποψηφιοτήτων είναι απαραίτητη η εγγραφή σου στην ηλεκτρονική πλατφόρμα μέσω της ιστοσελίδας «Σέβομαι τη Διαφορετικότητα».

Προθεσμία δηλώσεων συμμετοχής: Τρίτη 1 Δεκεμβρίου 2015, 23.59

Ποιά είναι τα βραβεία;

• Το σχολείο της ομάδας που θα καταλάβει την 1η θέση, θα κερδίσει έναν πλήρη τεχνολογικό εξοπλισμό «έξυπνης τάξης» για την ανάπτυξη των ψηφιακών δεξιοτήτων των μαθητών, ο οποίος θα διατεθεί ως δωρεά από συνεργάτες του προγράμματος.
  • Άλλες ειδικές βραβεύσεις θα συμπεριλαμβάνουν δύο ακόμη πλήρεις τεχνολογικούς εξοπλισμούς «έξυπνης τάξης», οι οποίοι επίσης θα διατεθούν ως δωρεά από συνεργάτες του προγράμματος.
  • Το κάθε μέλος των πέντε πρώτων νικητήριων ομάδων θα κερδίσει πλούσια δώρα και αναμνηστικά.

Τελετή Απονομής Βραβείων

Οι νικητές θα ανακοινωθούν σε εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί τον Δεκέμβριο του 2015 (λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν σύντομα).

Εργαστήρια «Σέβομαι τη Διαφορετικότητα»

Σε συνεργασία με το Διεθνές Κέντρο Ολυμπιακής Εκεχειρίας και με τη βοήθεια του Συλλόγου Ελλήνων Ολυμπιονικών, έχουμε σχεδιάσει και υλοποιούμε τα εργαστήρια «Σέβομαι τη Διαφορετικότητα», τα οποία απευθύνονται σε μαθητές 10?15 ετών σε Δημοτικά και Γυμνάσια όλης της χώρας.

Τα εργαστήρια έχουν ως στόχο να αναδείξουν τα ιδανικά που πρεσβεύει η Ολυμπιακή Ιδέα όπως η ισότητα, η αποδοχή του διαφορετικού, ο σεβασμός και η καλύτερη κατανόηση μεταξύ των ατόμων και των κοινωνιών. Μέσα από βιωματικές δραστηριότητες, προσπαθούμε να βοηθήσουμε τους μαθητές να λύνουν τις διαφορές τους με ειρηνικό τρόπο, να κατανοούν το διαφορετικό και να σέβονται τον συνάνθρωπό τους.

Πληροφορίες

Για περισσότερες πληροφορίες, επικοινωνήστε μαζί μας:

Βαγγέλης Κραββαρίτης
British Council