Home » Ανακοινώσεις

Category Archives: Ανακοινώσεις

ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Το σχολείο την Παρασκευή 17-11-2017 θα παραμείνει κλειστό με απόφαση της Περιφερειακής Διεύθυνσης Αττικής.

Ανακοίνωση_Πρόσκληση

Πρόσκληση

σε εκπαιδευτικά εργαστήρια ρομποτικής και ηλεκτρονικών κατασκευών για παιδιά ηλικίας 13-17 ετών (δωρεάν συμμετοχή αλλά μετά από εγγραφή), έναρξη 11/11/2017

Η EDUMOTIVA (Ευρωπαϊκό Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας www.edumotiva.eu) σε συνεργασία με την Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων και την κοινοπραξία του έργου eCraft2Learn  με συντονιστή το Πανεπιστήμιο της Ανατολικής Φινλανδίας (UEF) και εταίρους Ευρωπαϊκά πανεπιστήμια και διεθνώς γνωστές εταιρείες (Arduino, Ultimaker κ.α.) και χρηματοδότηση από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή/Πρόγραμμα HORIZON 2020 καλεί τα παιδιά ηλικίας 13-17 ετών να συμμετάσχουν στα εργαστήρια που θα προσφερθούν στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων σε δύο περιόδους:

• 1η περίοδος Νοέμβριος 2017 – Ιανουάριος 2018, Σάββατο 11-2 πλην αργιών, έναρξη 11/11/2017
  • 2η περίοδος Ιούνιος 2018, θερινό σχολείο μιας εβδομάδας

Εκδήλωση ενδιαφέροντος και περισσότερες πληροφορίες εδώ

Η συμμετοχή είναι δωρεάν. Οι υποψήφιοι θα πρέπει όμως να υποβάλουν την αίτησή τους online χρησιμοποιώντας τον ακόλουθο σύνδεσμο: http://edumotiva.eu/limesurvey/index.php?sid=53653&lang=el

Δεν απαιτείται προηγούμενη εμπειρία και γνώση των τεχνολογιών που αναφέρονται παραπάνω. Θα γίνουν δεκτά 30 παιδιά με κριτήριο την κάλυψη του ηλικιακού φάσματος 13- 17 χρόνων με ίση κατανομή αγοριών–κοριτσιών. Για τα παιδιά που θα συμμετάσχουν θα ζητηθεί δήλωση συγκατάθεσης των γονέων.

Dr D. Alimisis

EDUMOTIVA, Greece

mob 6932218137

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Ποια είναι η άποψη των μαθητών μας για το αντίθετο φύλο;

Οι άρρενες μαθητές της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου μας εξέφρασαν με ιδιαίτερο τρόπο την άποψή τους για το αντίθετο φύλο σε εργασία των φιλολογικών μαθημάτων.

Οι Αγγελιδάκης Γεώργιος, Βαφιαδάκης Μιχαήλ και Ευσταθίου Νικόλαος έκαναν  ιστορική ανασκόπηση  στην παρουσίαση  «Η θέση της γυναικάς από το παρελθόν έως σημερα»

Ο Μιχάλης Λαζάρ εκφράστηκε με την κάμερα

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΟΙΣΤΡΟΣ

ΜΟΡΤΗΣ

Οι μαθήτριές μας Ευαγγελία Μπότσα, Λουκία Καράντζαλου, Χρυσάνθη Κωνσταντοπούλου έδωσαν το δικό τους δημιουργικό στίγμα σε εργασία με θέμα τη διαφήμιση αντικειμένου στο μάθημα της μουσικής.

Υπεύθυνη καθηγήτρια  η κα Μανουσακίδου.

Συγχαρητήρια!!!

Αγιασμός

Η διευθύντρια του σχολείου μας κα. Τριανταφύλλου και ο σύλλογος

διδασκόντων σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός θα πραγματοποιηθεί τη