Home » Δραστηριότητες » Ταινίες

Category Archives: Ταινίες

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Ποια είναι η άποψη των μαθητών μας για το αντίθετο φύλο;

Οι άρρενες μαθητές της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου μας εξέφρασαν με ιδιαίτερο τρόπο την άποψή τους για το αντίθετο φύλο σε εργασία των φιλολογικών μαθημάτων.

Οι Αγγελιδάκης Γεώργιος, Βαφιαδάκης Μιχαήλ και Ευσταθίου Νικόλαος έκαναν  ιστορική ανασκόπηση  στην παρουσίαση  «Η θέση της γυναικάς από το παρελθόν έως σημερα»

Ο Μιχάλης Λαζάρ εκφράστηκε με την κάμερα

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ

Το κινηματογραφικό εξώφυλλο εμπνευσμένο από την ταινία μας

«Κάτω από την επιφάνεια»

για το οποίο λάβαμε το 3ο βραβείο

στο 2ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους

Εκφράζει το διχασμό του σύγχρονου εφήβου που παλεύει ανάμεσα στον ατομικισμό που του επιβάλλει το αστικό του περιβάλλον και την κοινωνική ευαισθησία που κρύβει κάτω από την επιφάνεια

Επιμέλεια σκίτσου: Στάγια Κατερίνα

Λήψη ? Μοντάζ: Σιούτης Αλέξανδρος

Λήψη: Ποθητός Γιάννης

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες

Αρβανιτάκη Άννυ & Τζιανακοπούλου Δώρα

ekswfullo

ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ

Τη σχολική χρονιά 2015-2016    οι υπεύθυνες του προγράμματος

«Δημιουργία Ταινίας Μικρού Μήκους»

Αρβανιτάκη Άννυ    και   Τζιανακοπούλου Δώρα

δημιουργήσαμε με ομάδα μαθητών από τα Γ1  & Γ2 τμήματα του σχολείου την ταινία «Κάτω από την επιφάνεια».

Με την ταινία αυτή πήραμε μέρος στο  «2ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους»        και

κερδίσαμε το 3ο βραβείο

στην κατηγορία κινηματογραφική αφίσα

Μήνυμα της ταινίας

Ο έφηβος προσπαθώντας να διαμορφώσει το χαρακτήρα, τις αρχές, τα πιστεύω του δέχεται πλήθος επιρροών πολλές φορές αλληλοσυγκρουόμενων.  Τι θα επιλέξει; Το πρέπον, το επιβαλλόμενο, το εφικτό ή το επιθυμητό;  Έτσι κι ο έφηβος της ιστορίας μας παλεύει μεταξύ της αδιαφορίας για το συνάνθρωπο, στάση που του υπαγορεύει το αστικό περιβάλλον του,  και  της κοινωνικής του ευαισθησίας  που κρύβει κάτω από την επιφάνεια του ατομικισμού.

Την ταινία μπορείτε να παρακολουθήσετε  στο σύνδεσμο

Βράβευση της Ταινίας Μικρού Μήκους «Κάτω από την Επιφάνεια»

Στις 13-04-2016, η ομάδα του εκπαιδευτικού προγράμματος παραγωγής ταινιών μικρού μήκους του σχολείου επισκέφθηκε το Υπουργείο Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων για να παραλάβουν τα βραβεία τους από την συμμετοχή στον 2ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους «Ένας πλανήτης μία ευκαιρία».

Τα βραβεία:

βραβείο_τελικό-2

ΒΡΑΒΕΙΟ_ΔΩΡΑΣ

BRABEIO AFISSAS ARVANITAKI

«Res non verba» «ΕΡΓΑ, ΟΧΙ ΛΟΓΙΑ» 2014-15

Το σχολικό έτος 2014-2015 δημιουργήθηκε με τη συνεργασία των μαθητών της Γ΄Γυμνασίου η ταινία «Res, non verba» «Έργα, όχι λόγια».

Στην ταινία αυτή σκιαγραφήσαμε το συνδυασμό των αρνητικών και θετικών χαρακτηριστικών που απαρτίζουν το σύγχρονο νέο, τις σωστές και λαθεμένες ενέργειες που επιχειρεί, τα διάφορα συναισθήματα που νιώθει ανάλογα με τις καταστάσεις που βιώνει:  χαρά,  απογοήτευση, αποτυχία, νίκη, πειρασμό, ενθουσιασμό?

Καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι το λάθος είναι αναμενόμενο στη ζωή του ανθρώπου και κυρίως του νέου. Η παραδοχή, όμως, του λάθους είναι η αρχή της διόρθωσης.

Την ταινία μπορείτε να παρακολουθήσετε στην πλατφόρμα του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου στο σύνδεσμο