Home » Δραστηριότητες

Δεκέμβριος 2017
« Νοέ

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2017

Κατά τη διάρκεια της Ευρωπαϊκής εβδομάδας προγραμματισμού Europe Code Week 2017 (7-22 October 2017) σε τμήματα του σχολείου μας οι μαθητές μας συμμετείχαν σε δραστηριότητες με διαθεματική, διεπιστημονική προσέγγιση με βάση τα μαθησιακά τους χαρακτηριστικά, τα ενδιαφέροντά τους και τις προϋπάρχουσες γνώσεις τους. Έτσι υλοποιήθηκαν δραστηριότητες physical computing με το BBC micro:bit και δημιουργίας παιχνιδιών με το scratch. Ακόμα, έγιναν δραστηριότητες με python turtle (code avengers).

Επίσης 3 μαθητές μας (οι Χουλιάρας Αριστοτέλης, Σιώλης Νεκτάριος και ο Καραβάς Φίλιππος) έλαβαν μέρος στην αποστολή Astro Pi Mission Zero (https://astro-pi.org/missions/zero/). Ο μαθητής Καραβάς Φίλιππος μας ενημέρωσε για τον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό με την παρακάτω παρουσίαση:

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Ποια είναι η άποψη των μαθητών μας για το αντίθετο φύλο;

Οι άρρενες μαθητές της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου μας εξέφρασαν με ιδιαίτερο τρόπο την άποψή τους για το αντίθετο φύλο σε εργασία των φιλολογικών μαθημάτων.

Οι Αγγελιδάκης Γεώργιος, Βαφιαδάκης Μιχαήλ και Ευσταθίου Νικόλαος έκαναν  ιστορική ανασκόπηση  στην παρουσίαση  «Η θέση της γυναικάς από το παρελθόν έως σημερα»

Ο Μιχάλης Λαζάρ εκφράστηκε με την κάμερα

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ

Τη σχολική χρονιά 2016-2017    οι υπεύθυνες του προγράμματος:

Δημιουργία Ταινίας Μικρού Μήκους

Αρβανιτάκη Άννυ και Τζιανακοπούλου Δώρα

δημιουργήσαμε με ομάδα μαθητών από το Γ2 τμήμα του σχολείου την ταινία

Δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

Με την ταινία αυτή πήραμε μέρος στον 3ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους και στο  9ο Φεστιβάλ Μαθητικών Ταινιών ΠΑΜΕ ΣΙΝΕΜΑ.

Στο δεύτερο διαγωνισμό κερδίσαμε την έκτη θέση.

Η κινηματογραφική μας ομάδα είναι περήφανη για τη δημιουργία της.

Την ταινία μπορείτε να παρακολουθήσετε  στο σύνδεσμο

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Το σχολικό έτος 2016 -2017 πραγματοποιήθηκε, για τρίτη συνεχή χρονιά  στο σχολείο μας,  πρακτική άσκηση φοιτητών.

Συγκεκριμένα το χειμερινό εξάμηνο ασκήθηκαν φοιτητές/τριες του τμήματος ΦΠΨ της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστήμιου Αθηνών. Η άσκηση υλοποιήθηκε  από τους φιλολόγους Κουτέλα Χάρη και Τζιανακοπούλου Δώρα.

Το εαρινό εξάμηνο ασκήθηκαν φοιτητές/τριες του τμήματος ΦΠΨ της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστήμιου Αθηνών. Η άσκηση υλοποιήθηκε από τη φιλόλογο Τζιανακοπούλου Δώρα.

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Το σχολικό έτος 2016 – 2017 στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε άσκηση διάρκειας 200 ωρών της φοιτήτριας του ΦΠΨ Χριστιάνας Ράφτη στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος «Πρακτική άσκηση φοιτητών ΕΚΠΑ» του Επιχειρησιακού Προγράμματος Εκπαίδευση και διά βίου μάθηση – ανάπτυξη – εργασία – αλληλεγγύη του ΕΣΠΑ 2014-2020. Την εποπτεία της άσκησης είχε η φιλόλογος Τζιανακοπούλου Δώρα.