Αρχική » Ανακοινώσεις » Δραστηριότητες για την ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

Δραστηριότητες για την ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

Την Παγκόσμια ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (09/02/2016) τα τμήματα Γ3 & Α4 του σχολείου μας συμμετείχαν σε δραστηριότητες για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο. Οι δραστηριότητες αυτές περιελάμβαναν βιωματικές δράσεις για την εγκυρότητα των πληροφοριών, την προστασία των προσωπικών δεδομένων, τον διαδικτυακό εκφοβισμό και την υπερβολική ενασχόληση με το διαδίκτυο. Επίσης παρακολούθησαν και σχετικά βίντεο που προτάθηκαν από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου. Ακόμα μοιράστηκε στους μαθητές ερωτηματολόγιο σχετικά με τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις στο διαδίκτυο το οποίο θα το απαντήσουν χρησιμοποιώντας τις σχετικές αφίσες που είναι τοιχοκολημένες σε κάθε αίθουσα διδασκαλίας (οι αφίσες αναρτήθηκαν στις αίθουσες διδασκαλίας στα πλαίσια των δράσεων για την ασφάλεια στο διαδίκτυο). Στο επόμενο μάθημα πληροφορικής θα γίνει συζήτηση στην τάξη σχετικά με το ερωτηματολόγιο. Όλη αυτή την εβδομάδα αλλά και όλο τον χρόνο γίνονται  δράσεις για την ασφάλεια στο διαδίκτυο στα μαθήματα της πληροφορικής.

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου | Χάρτης Πρεσβευτών

Ο παρακάτω χάρτης παραθέτει τους 478 πρεσβευτές της ημέρας του ασφαλούς διαδικτύου για το 2016. Η καταχώρηση έγινε με χρωματική κωδικοποίηση: