»

Εκτύπωσέ το Άρθρο

Αποχαιρετισμός

Ένας τυπικός αποχαιρετισμός του Συλλόγου Καθηγητών Γυμνασίου Καρέα θα απευθυνόταν σε έναν πολύ αγαπητό συνάδελφο τον οποίο χάσαμε απροσδόκητα. Αλλά ο εκλιπών  ήταν κάτι περισσότερο από απλός συνάδελφος. Ήταν αδελφός μας. Με έναν ανερμήνευτο πολλές φορές τρόπο έβαζε στην επαγγελματική ζωή του σχολείου, από όποια θέση και να την υπηρετούσε (Μαθηματικός, Προγραμματιστής, Υποδιευθυντής,  Συνεργάτης) έναν εξαιρετικά  έντονο συναισθηματικό τόνο. Γιατί τον χαρακτήριζαν τα έντονα συναισθήματα. Σπάνια όμως με άμεσα εκδηλωτικό τρόπο. Τις περισσότερες φορές ένιωθες ότι αυτά τα έντονα συναισθήματα περνούσαν μέσα από λιγομίλητες εκφράσεις και σκεπτικό βλέμμα. Πάντοτε όμως, ακόμη και αν  εκδήλωνε αυτά τα συναισθήματα με θυμικό τρόπο, όλοι μας αναγνωρίζαμε  το «αδερφικό» ενδιαφέρον του. Νοιαζόταν το σχολείο, νοιαζόταν τον μαθητή, νοιαζόταν τον «συν-αδελφό» και, κυρίως,  δεν φειδόταν χρόνου να βοηθήσει με κάθε τρόπο.

Αγαπημένε και αξέχαστε «συνάδελφε», θα σε θυμόμαστε πάντα. Θα σε θυμόμαστε να τριγυρνάς τον προαύλιο χώρο στα διαλείμματα και να ανεβοκατεβαίνεις τα σκαλιά και τους διαδρόμους του «τελευταίου σχολείου» σου. Η σκιά σου θα είναι πάντοτε παρούσα.  Να μας αγαπάς εκεί που θα πας.

Σύλλογος Καθηγητών Γυμνασίου Καρέα

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://gym-karea.att.sch.gr/wordpress/greetings/