»

Εκτύπωσέ το Άρθρο

Αποχαιρετισμός στο συνάδελφό μας Μπάμπη Παπαντωνίου.

Ξημέρωσε η 22η Μαρτίου, ημέρα Τετάρτη. Το κουδούνι χτύπησε αλλά κάποιος από εμάς έλειπε. Ήσουν εσύ! “Ο Αρχηγός”, όπως σε αποκαλούσαν οι μαθητές σου. Σε αναζητήσαμε με αγωνία. Η είδηση ήρθε καταπέλτης. Όλοι κοιταζόμασταν δίχως να καταλαβαίνουμε τι ακούσαμε. Ξαναρωτήσαμε, μήπως όλα ήταν ένα ψέμα! Μάταια!

Ο Μπάμπης, ο δικός μας άνθρωπος έφυγε!

Ξεκίνησες το αιώνιο ταξίδι σου χωρίς να αποχαιρετήσεις εμάς, τους μαθητές σου, την οικογένειά σου και τους φίλους σου. Νιώθουμε αδύναμοι. Δε θα σε ξαναδούμε στο σχολείο μας, που τόσο αγάπησες! Δε θα αντικρίσουμε ξανά τα εκφραστικά γελαστά σου μάτια. Δε θα ακούσουμε τη φωνή σου, τα πειράγματά σου. Τεράστιο το κενό, ανείπωτη η θλίψη από την απουσία σου. Τόσα χρόνια μαζί σε αγαπήσαμε για την ακεραιότητα του χαρακτήρα σου, για την ευθύτητα των λόγων σου, για τη συνέπεια των πράξεων σου, για την προσφορά και την αλληλεγγύη σου, για το απαράμιλλο χιούμορ σου, για την ικανότητά σου ως δασκάλου να εμπνέεις τους μαθητές σου, να διαπλάθεις το χαρακτήρα τους και να μεταδίδεις τη γνώση.

Είσαι ένας ήρεμος γίγαντας ανάμεσά μας. Θα είσαι πάντα στην καρδιά και στο μυαλό μας.

Οι συνάδελφοί σου.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://gym-karea.att.sch.gr/wordpress/condolences_greetings/