Αρχική » Εκπαιδευτικά Προγράμματα » Η θεατρική μας ομάδα

Αρχείο κατηγορίας Η θεατρική μας ομάδα

Πρόσκληση θεατρικής ομάδας του Γυμνασίου Καρέα.

Πρόσκληση

Η θεατρική ομάδα του Γυμνασίου Καρέα σας ανακοινώνει ότι στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος ?Δραματοποίηση ποίησης? θα παρουσιάσει το έργο ?4 λέξεις? . Πρόκειται για δραματοποίηση ποίησης με κείμενα που συνομιλούν με άλλες μορφές τέχνης (φωτογραφία, τραγούδι, μουσική, χορό).

Σκηνοθεσία ?Διασκευή κείμενων : Κουτέλας Χάρης

Μουσική επιμέλεια : Μανουσακίδου Έβη

Παρασκευή 9 Ιουνίου 2017, ώρα 20.00μ.μ.

Αίθουσα εκδηλώσεων Γυμν. Καρέα

Ελλήνων Αξιωματικών 2, Καρέας

Θεατρική παράσταση

Η θεατρική ομάδα του Γυμνασίου Καρέα σας ανακοινώνει ότι στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος “Δραματοποίηση ποίησης” την Τρίτη 30 Μαΐου ώρα 10.00π.μ., θα παρουσιάσει το έργο “4 λέξεις” στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γυμνασίου Καρέα. Πρόκειται για δραματοποίηση ποίησης με κείμενα που συνομιλούν με άλλες μορφές τέχνης (φωτογραφία, τραγούδι, μουσική, χορό). Όσοι από τους γονείς επιθυμούν να παρακολουθήσουν την παράσταση, θα μας τιμήσουν με την παρουσία τους.

Υπεύθυνοι καθηγητές:

Κουτέλας Χάρης

Μανουσακίδου Έβη

Θεατρική παράσταση η Καιτούλα θέλει τριαντάφυλλα.

Την Τρίτη 10 Μαΐου η θεατρική ομάδα του σχολείου έδωσε τρεις παραστάσεις, δύο για τους μαθητές και μία, το βράδυ, για τους γονείς. Οι μαθητές-ηθοποιοί έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, για να ερμηνεύσουν τους ρόλους τους στα τρία μονόπρακτα που έθεταν προβληματισμούς ως προς τη νοοτροπία των Νεοελλήνων και την Κρίση.

Ευχαριστούμε τους μαθητές και τον υπεύθυνο καθηγητή, Χ. Κουτέλα.

Λίγα λόγια για το έργο

Τα τρία μονόπρακτα που ανεβαίνουν στο Γυμνάσιο Καρέα,  έργα του υπεύθυνου καθηγητή, παρουσιάζουν σε μικρογραφία τα δεινά της ελληνικής κοινωνίας, από τη διαφθορά ενός λαού, ο οποίος αδυνατεί να υπερβεί τις βαλκάνιες δομές, ως τη μεγαλομανία, την οίηση και την Κρίση.
    Στο πρώτο μονόπρακτο, «Η Καιτούλα  θέλει τριαντάφυλλα» ένας διεφθαρμένος δημόσιος υπάλληλος (στρατιωτικός) συμπεριφέρεται στον μικρόκοσμό του σαν αλαζονικός φεουδάρχης και διακηρύσσει τον παράνομο έρωτά του. Στην «λεμονόπιτα» η διαζευγμένη, πια, σύζυγός του, ως drama queen, καρικατούρα νεόπλουτης, αρπάζεται από τις φιλοδοξίες της για το γιο της ο οποίος τη διαψεύδει συνεχώς. Στο τρίτο μονόπρακτο, τη «Θηλιά», υποτίθεται δεκαπέντε χρόνια αργότερα, εμφανίζεται η κόρη της οικογένειας. Σοβούσης της οικονομικής κρίσης, στήνει μια παγίδα μαζί με τον χρεοκοπημένο σύζυγό της στην καλύτερή τους φίλη. Συνδετικός κρίκος η κατάρρευση της μητέρας και η απουσία του πατέρα που ζει πια με τη δεύτερη σύζυγό του. Τα δίχτυα της υπερβολής και της κατάρρευσης τυλίγουν την απέλπιδα κόρη. Μια αχτίδα φωτός αχνοφέγγει στο τέλος.

Ο υπεύθυνος καθηγητής,  Χάρης Κουτέλας

Το πρόγραμμα της παράστασης και πληροφορίες για το έργο φαίνονται στον παρακάτω σύνδεσμο:

Πρόγραμμα της παράστασης

Πολύ ωραία παράσταση με πολύ ωραία κείμενα και ερμηνεία. Συγχαρητήρια στα παιδιά μας
και στον καθηγητή τους
κ.Χ. Κουτέλα.!!!!